A lándzsás útifű belsőleg a felső légúti megbetegedések tüneteinek kezelésére alkalmazható: segíthet a nem szűnő köhögési inger csillapításában és enyhítheti a torokfájást. Külsőleg alkalmazhatjuk az ekcéma, kisebb felületi sebek és égési sérülések, valamint a rovarcsípés okozta irritáció kezelésére.
A lándzsás útifű nyálkaoldó hatóanyagokkal rendelkezik, ezáltal feloldhatja a letapadt nyákot és megkönnyítheti annak felköhögését, s csillapíthatja a köhögési ingert. A lándzsás útifű szirup elalvás előtt való alkalmazása segíthet a nyugodtabb éjszakai pihenésben. A lándzsás útifű nyálkaoldó hatóanyagain kívül baktériumölő, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító alkotóelemeket is tartalmaz, sokoldalú összetételének köszönhető jótékony egészségvédő hatása.
A lándzsás útifű tea belsőleg alkalmazva segíthet a köhögés csillapításában és a gyulladás csökkentésében. Hozzájárulhat továbbá az allergia (por, pollen, állatszőr) tüneteinek enyhítéséhez is. Összességében véve a lándzsás útifű kifejezetten ajánlott a felső légúti megbetegedések tüneteinek enyhítésére.
Egy evőkanál szárított lándzsás útifű levelet kb. 150 ml forrásban lévő vízzel öntsünk le, áztassuk, majd szűrjük le. Ízesítsük ízlés szerint. A lándzsás útifű teát filteres kiszerelésben is megtalálhatjuk a gyógyszertárak és bioboltok polcain.
A lándzsás útifüves fürdő segítséget nyújthat az aranyeres panaszok enyhítésében. Az útifűvel való hideg borogatással enyhíthetjük a rovarcsípés okozta irritációt, alkalmazhatjuk továbbá kisebb felületi sebek, égési sérülések és ekcéma kezelésére.
A felső légutak egészségének megőrzéséhez a lándzsás útifüvet kombinálhatjuk csillagánizzsal és echinaceával (bíbor kasvirág). A lándzsás útifű a fürtös mentával és mezei kakukkfűvel együttesen alkalmazva enyhítheti az allergiás tüneteket.
A lándzsás útifű fő hatóanyagai közé tartoznak az iridoid glikozidok (aukubin), a flavonoidok, a nyálkaanyagok, a cserzőanyagok és a C-vitamin. Az aukubin felelős elsősorban a növény antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásáért, míg a nyálkaanyagok védőréteget képeznek a nyálkahártyán, ezáltal enyhítve a köhögést és torokfájást.
A lándzsás útifű általában biztonságos, de néhány esetben okozhat enyhe mellékhatásokat, például émelygést, hasmenést vagy allergiás reakciót. Terhesség és szoptatás alatt, valamint gyermekeknél csak orvosi felügyelet mellett ajánlott alkalmazni. Vérhígító gyógyszereket szedőknek érdemes konzultálni orvosukkal a fogyasztás előtt, mert a növény befolyásolhatja a véralvadást.
A lándzsás útifű leveleit érdemes tavasszal vagy nyár elején gyűjteni, amikor a növény még fiatal és a levelek frissek. A gyűjtést száraz, napos időben végezzük, és kerüljük a szennyezett területeket. A leveleket tisztítsuk meg, majd árnyékos, jól szellőző helyen szárítsuk. A szárított leveleket tároljuk sötét, hűvös helyen, légmentesen záródó edényben. Megfelelő tárolás mellett akár egy évig is megőrzik hatóanyagaikat.
A lándzsás útifű számos formában elérhető a kereskedelemben. Kapható szárított levél formájában teakészítéshez, filteres teaként, folyékony kivonatként, tinktúraként, szirupként és tablettaként is. Külsőleges használatra krémek és kenőcsök formájában is forgalmazzák. Fontos, hogy mindig megbízható forrásból szerezzük be a terméket, és kövessük a csomagoláson feltüntetett használati utasítást.
A lándzsás útifű hozzájárul a felső légutak egészséges működéséhez.
A lándzsás útifű segíti a torok és mellkas egészségének fenntartását, jótékony hatással van a légutakra. A C-vitamin hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez. Étrend-kiegészítő készítmény.
A lándzsás útifű és a hársfa hozzájárul a légzőrendszer egészségének fenntartásához: nyugtatja a szájat, a torkot, a garatot és a hangszálakat, enyhíti a torok- és garatirritációt.
A lándzsás útifű és a bíbor kasvirág (Echinacea purpurea) kivonatok nyugtató hatást gyakorolnak a torokra, garatra és a hangszálakra. Támogatják a szervezet természetes védekező rendszerét.
Nyugodt torok és légutak egész napra - Lándzsás útifű, echinacea, édesgyökér és borsmenta kivonatát tartalmazó étrend-kiegészítő kapszula.