Az útifű leveleit az indiánok már évszázadok óta felhasználják gyógyászati célokra. Ma már pedig tudományos bizonyítékok is vannak a növény gyógyhatásait illetően. Az útifűben található tanninok gyulladáscsökkentő és antimikrobiális tulajdonságokkal bírnak. A lándzsás útifű azon növényekhez tartozik, amelyek az embernél serkentik az interferon termelődését. Ez növeli a szervezet védekezőképességét a légutakban lévő vírusokkal szemben. Ez a hatóanyag-kombináció teszi a lándzsás útifűvet az egyik legjobb köhögés elleni szerré. A következőkben megismerhetjük, milyen formában tudjuk hatékonyan felhasználni ezt a nagyszerű gyógynövényt.
Lándzsás útifű tea, forrázat: 1 púpozott kanálnyi útifűvet forrázunk le 1 csészényi vízzel, pár perc után szűrjük le és bátran fogyasztható, amelyből étkezések között napi 1-3 csészényi fogyasztás javasolt. Hurutos megbetegedés esetén 2 teáskanálnyi füvet 2-3 dl vízzel forrázunk le, ezt 10 percig hagyjuk állni, majd átszűrés után mézzel ízesítve fogyasszuk el. Magját hashajtó, székrekedést gyógyító hatásáért használják. Ehhez 1 kávéskanálnyi magot kevés reszelt almával, mézzel, szilvalekvárral vegyítve reggel és este (enyhébb esetben, tartós használat esetén csak reggel) veszünk be, bőséges folyadék mellett!
Lándzsás útifűből készül gyógycukorka, szirup, koncentrált kivonat, tinktúra, cseppek és kapszula formátum is, amelyek min őrzik kellemes ízét. Ezek hatása a belőle készült teánál erősebb.
Kivonatával készített krémet: ezt kizárólag külsőleges alkalmazásra használhatjuk.
Lándzsás útifűből készült szem lemosó folyadékot is találhatunk a bolti forgalomban.
Borogatásra, gargalizálásra: 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifűvet leöntünk 1 csészényi hideg vízzel, 1 órán át állni hagyjuk, miközben gyakran kevergetjük. Borogatásra szűrés nélkül, egyéb esetben szűrés után használjuk fel.
A lándzsás útifű szirup hatékonyan méregteleníti a szervezetet. Eredményes orvossága a magas vérnyomásnak, a hólyagproblémáknak, a reumának, a láznak, a vércukorszintnek, a hasmenésnek, a gastritisnek, a vérhasnak, a peptikus fekélyeknek, a vérzéseknek, az irritábilis bél szindrómának, a hólyaggyulladásnak, a melleéküreg-gyulladásnak, valamint a szénanáthának. Ezenfelül képes megszüntetni a dohányzás iránti vágyat is. A lándzsás útifű szirupot leggyakrabban a hideg és az influenza tüneteinek enyhítésére használják.
A lándzsás útifű friss leveleinek nyugtató és gyógyító hatásai vannak, ha a külső sebek, vágások, csípések és bőrbetegségekről van szó. Érdemes a legfiatalabb hajtásokat kiválasztani, amit áttörve közvetlenül lehet alkalmazni az érintett területen. Ez a szer képes leállítani a túl erős vérzést, gyógyítja a rovarcsípéseket, a kiütéseket, a gyulladásokat, a fertőzéseket, a keléseket, a pelenka okozta kiütéseket és mindenféle sebet.
A lándzsás útifű szirupnak nincsen komolyabb mellékhatása, amit jól bizonyít, hogy még a gyerekek esetében is igen nagyfokú biztonsággal lehet használni. Egyetlen mellékhatása az allergiás reakciók azok esetében, akik allergiások az útifű pollenjére. A lándzsás útifű szirup belsőleg fogyasztva okozhat még gázosodást, hasmenést, gyomorpanaszokat, szapora szívverést, illetve alacsony vérnyomást is.
A lándzsás útifű hozzájárul a felső légutak egészséges működéséhez.
A lándzsás útifű segíti a torok és mellkas egészségének fenntartását, jótékony hatással van a légutakra. A C-vitamin hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez. Étrend-kiegészítő készítmény.
Nyugtatóan hat a torokra és a mellkas, segíti a légzőrendszer egészségének védelmét.