A lándzsás útifű leveleinek felhasználása több évszázados hagyományra vezethető vissza. Baktériumölő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő hatása miatt felmenőink előszeretettel alkalmazták a felső légúti megbetegedések kellemetlen tüneteinek kezelésére, így a lándzsás útifű szirupot akár gyermekkori élményeink révén is ismerhetjük. Az alábbiakban röviden bemutatjuk, hogyan készíthetünk otthon lándzsás útifű szirupot, teát és kivonatot.
A lándzsás útifű levele a téli hónapokat leszámítva egész évben gyűjthető. Friss és szárított állapotában is felhasználható, sokoldalúan alkalmazható gyógynövény. Ha nincs módod saját kezűleg gyűjteni a lándzsás útifű levelét, hozzájuthatsz gyógyszertárakban vagy bioboltokban.
A sziruphoz kb. 2-3 evőkanál szárított útifűlevélre, egy csésze vízre és mézre lesz szükségünk (a felhasznált útifű levelével azonos mennyiségű mézet alkalmazzunk - 1 csésze útifű levélnél 1 csésze mézet fogunk felhasználni). A szirup tárolásához steril üvegre lesz szükségünk.
1. A forrásban lévő vízzel öntsük le a szárított útifű leveleket.
2. Az ázott leveleket hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. Az eltávolított leveleket kézzel is nyomkodjuk meg, hogy minél több hatóanyag legyen a leszűrt vízben.
3. A leszűrt útifű levelet még egyszer forraljuk fel, majd egy egészen kicsit hagyjuk kihűlni.
4. Ezt követően sűrítsük mézzel. Folyamatosan keverjük, míg a méz teljesen fel nem oldódik és a szirup sűrűvé válik.
5. Mérj meg egyenlő mennyiségű cukrot vagy mézet, mint amennyi lándzsás útifű főzetet kaptál. Például, ha 2 csésze főzetet kaptál, akkor használj 2 csésze cukrot vagy mézet.
6. Még melegen öntsük bele egy steril üvegbe.
A szirupot célszerű sötét üvegben, fényvédett, hűvös helyen helyen tárolni. Ha nem rendelkezel sötét üveggel, az üveget tekerd körbe alufóliával, így védve a fénytől.
A lándzsás útifű tea hatékony segítséget nyújthat a köhögési inger és más légúti panaszok csillapításához. Egy evőkanál szárított lándzsás útifű levelet kb. 150 ml forrásban lévő vízzel öntsünk le, áztassuk, majd szűrjük le. A teát ízesíthetjük mézzel.
A tinktúra elkészítéséhez szárított útifű levélre és alkoholra (pl. vodka) lesz szükségünk,1 rész útifű levél és 4 rész alkohol arányban (friss levelek esetén az arány 1 rész útifű levél és 2 rész alkoholra változik).
Az útifű levelet helyezzük egy üvegbe, majd öntsük fel az alkohollal. Jól rázzuk össze, majd kb. 4-6 hétig hagyjuk állni sötét, hűvös helyen. Időnként rázzuk fel. Az idő leteltével szűrjük le a lándzsás útifű darabokat, a megmaradt folyadék a kész tinktúra. A tinktúrát öntsük sötét, jól zárható üvegbe és tároljuk fényvédett, hűvös helyen.
A lándzsás útifű tinktúrát általában cseppenként szokták adagolni, az adagolás mennyisége az adott tünetektől és az orvosi utasítástól függ.
A lándzsás útifű hozzájárul a felső légutak egészséges működéséhez.
A lándzsás útifű segíti a torok és mellkas egészségének fenntartását, jótékony hatással van a légutakra. A C-vitamin hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez. Étrend-kiegészítő készítmény.
A lándzsás útifű és a hársfa hozzájárul a légzőrendszer egészségének fenntartásához: nyugtatja a szájat, a torkot, a garatot és a hangszálakat, enyhíti a torok- és garatirritációt.
A lándzsás útifű és a bíbor kasvirág (Echinacea purpurea) kivonatok nyugtató hatást gyakorolnak a torokra, garatra és a hangszálakra. Támogatják a szervezet természetes védekező rendszerét.
Nyugodt torok és légutak egész napra - Lándzsás útifű, echinacea, édesgyökér és borsmenta kivonatát tartalmazó étrend-kiegészítő kapszula.