Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a természetes gyógymódok, vagyis talán általánosságban is elmondható, hogy sokkal hamarabb nyúlunk egy gyógynövényekkel megalkotott termékhez, mint egy gyógyszerhez. Valamint egyre több orvos is ajánl gyógynövény termékeket a kezelések során. A felsőlégúti megbetegedések gyakorinak számítanak felnőttek és gyermekek körében egyaránt. Ennek kapcsán beszélhetünk egy igazán hatásos és nagyszerű gyógynövényről a lándzsás útifűről.
A lándzsás útifű hatóanyagai között említhetjük a poliszacharidokat és a triszacharidokat (glükóz, galaktróz, fruktóz) egyaránt, amelyek a mag, valamint a maghéj alkotórészekben találhatók meg. Továbbá emellett a levelek gazdag flavonoid, cseranyag, aukubin, C-vitamin, kovasav, nyálka, cink és kálium só tartalommal rendelkezik.
Röviden a növény gyógyhatásai között említjük a magas rosttartalmát, vértisztító, nyákoldó, nyálkahártya - regeneráló és bevonó hatását, továbbá a lándzsás útifű antibakteriális, köhögéscsillapító, köptető, koleszterinszint csökkentő, hámképző és sebgyógyító tulajdonságokkal is rendelkezik. Hatékonyan alkalmazható helyi vérzéscsillapítóként, normalizálja a máj és az epehólyag működését. Baktériumölő, vizeletkiválasztó rendszer fertőtlenítő, Vizelethajtó, bőrpuhító, valamint szemgyógyító hatással is bír. Tehát egy igazán sokoldalú növényről beszélhetünk a lándzsás útifű kapcsán.
A lándzsás útifű többféle formában is beszerezhető, amely elsősorban a felső légutakra tett jótékony hatásainak köszönheti ismertségét. Így elsősorban belsőleg alkalmazzák ezt a gyógynövényt gyulladásos légúti megbetegedéseknél, torokgyulladásnál, asztmánál, szamárköhögésnél, hörghurutnál és torokfájásnál egyaránt, többnyire tea vagy szirup formájában. Korábban a hatóanyagainál írtuk, hogy a levelek nyálkát is tartamaznak, amelynek köhögés enyhítő hatása van. Ez a nyálka vonja be a nyálkahártyát, amelynek köszönhetően a zavaró köhögési inger elnyomható, megszüntethető. A további hatóanyagok, mint az aucubin és a tanninok is kedvező hatással vannak a légutak nyálkahártyáira, hiszen képesek ezeket a területeket megszabadítani a baktériumoktól. Továbbá a lándzsás útifű kovasav tartalmának köszönhetően erősíti a kötőszövetet, így képes fokozni a védelmet. Ezeken a hatóanyagokon és tulajdonságokon túl pedig egy olyan
gyógynövényről beszélünk a lándzsás útifű személyében, amely képes az emberek esetében növelni az interferon termelődését, ezáltal pedig fokozni a szervezet védekezőképességét a légutakat támadó vírusokkal szemben.
Látható tehát, hogy a lándzsás útifű hatóanyagainak köszönhetően több fronton is képes támogatni a felső légutak egészségét, vagyis az egyik legjobb köhögés elleni szerként ismerhetjük ezt a növényt.
A lándzsás útifű hozzájárul a felső légutak egészséges működéséhez.
A lándzsás útifű segíti a torok és mellkas egészségének fenntartását, jótékony hatással van a légutakra. A C-vitamin hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez. Étrend-kiegészítő készítmény.
Nyugtatóan hat a torokra és a mellkas, segíti a légzőrendszer egészségének védelmét.